استادان باید از مرحله دانش به پژوهش برسند

زارع:

استادان باید از مرحله دانش به پژوهش برسند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان عنوان کرد: استادان دانشگاه باید از مرحله دانش به پژوهش و از پژوهش به بینش برسند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از لارستان، مهدی زارع عصر امروز در سمینار علمی با موضوع ناگفته‌های قلب و عروق با سخنرانی محمدجواد معتمد، فوق تخصص قلب و عروق اظهار کرد: امیدواریم  بتوانیم در هفته پژوهش گام‌های استواری در امر تحقیق و مطالعه برداریم و علم بدون پژوهش فقط در حد یک سری اطلاعات و برنامه‌ها آگاهی‌های پراکنده  است و اگر این دو مقوله باهم پیوند نخورد، جامعه به سمت پیشرفت  هدایت نمی‌شود.

وی ادامه داد: در دنیایی که مشخصه آن  انفجار اطلاعات است اگر پژوهش، محور نباشد، بسیاری از علوم  می‌توانند ما را گمراه کند و این پژوهش است که رفتار ما را به نحوی صحیح شکل داده و در راستایی مشخص،  هدفمند می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان ابراز کرد: با پژوهش‌محوری می‌توان داده‌های علمی را در جهت تحول جوامع انسانی برنامه‌ریزی کرد و بستری مناسب را برای پیشرفت به وجود آورد.

زارع با اشاره به این موضوع که برون‌دادهای تحقیقاتی باید در اختیار صنعت باشد، گفت: امروزه حلقه مفقوده ارتباط مراکز دانشگاهی با صنعت همین موضوع است و باید با کاربردی کردن علوم دانشگاهی در چارچوب مقوله پژوهشی، آن را برای صنعت آماده کرد تا فرآیند تحول در جامعه شکل گیرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان، مشکلات و کم‌کاری‌های علمی و فرهنگی در جامعه را به دلیل بی‌توجهی به تحقیقات پژوهش دانست و یادآور شد: اگر نگرش پژوهشی در  جامعه حاکم نباشد، بسیاری از راهکارهای که ارائه می‌شود خود منجر به مشکلات اجتماعی و ساختاری خواهد شد و کشور را با مشکل مواجه  خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: هفته پژوهش فرصت مناسبی است تا از  استادان بخواهیم  که در مرحله دانش باقی نمانند و از دانش به پژوهش و از پژوهش به بینش برسند تا فرایند توسعه و پیشرفت در جامعه شکل گیرد.

معتمد هم در این نشست با بررسی مشکلات قلبی به تاریخچه تولید برخی از داروهای قلبی و عروقی اشاره کرد و گفت: برای دستیابی به یک زندگی سالم نیازمند آن هستیم که با فعالیت‌های منظم ورزشی خود را از انواع بیماری‌های قلبی دور کنیم.

فوق تخصص قلب و عروق به تأثیرات مواد قندی و انواع چربی‌ها و مکانیسم اثر آنها در بدن اشاره و اظهار کرد: باید تا حد امکان از مصرف نمک و مواد قندی پرهیز کنیم و در ذائقه غذایی خود از انواع میوه‌ها و سبزی‌های استفاده کنیم.

وی خطاب به دانشجویان گفت: دانشجو باید روحیه کنجکاوی داشته باشد و با تحقیق و مطالعه، علوم را فراگیرد.

معتمد به تحلیل نمودارهای علمی تحقیقاتی سال ۲۰۱۸ در خصوص تأثیر انواع مواد غذایی بر فرآیندهای قلبی اشاره کرد و در خاتمه به سؤالات مطرح‌شده حاضران در این خصوص جواب داد.

در ادامه مراسم از سه کتاب تألیف شده توسط استادان  این واحد دانشگاهی رونمایی شد و از  پژوهشگران برتر قدردانی شد.منبع :  روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی لارستان    1397/9/25 14:39